Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

مسئله‌ای جدی: افزایش طول عمر به معنای تغییر در فعالیت‌های کاریست

 

جامعه‌ی رو به پیری نیازمند تغییراتیست که باعث شود ما بیشتر عمر کنیم. در طول زندگی نیاز به کار، یادگیری و فعالیت‌ به طریق و نظمی متفاوت داریم. اما بسیاری از نهادها و سیاست‌گذاران به ندرت متوجه ضرورت این تغییر می‌شوند. اعمال تبعیض به دلیل کهولت سنتی امری شایع در جامعه‌ی ماست. برای مثال کارفرمایان، می‌توانند با پیشنهاد فرصت شغلی منعطف، از تجربه‌، دانش و مهارت افراد مسن بیشتر استفاده کنند.

 

همچنین، مشاغل مختلف باید به بازاریابی افراد مسن، محصولات خلاقانه، خدمات و تشویق افراد سن بالا و به تبع آن مشتریان بپردازد. استفاده از محصولات جدید و مدل جدیدی از خانه‌ها به ما کمک می‌کند تا هزینه‌های فراوان را مدیریت کرده و انتقال میان نسل‌ها آسان‌تر رخ دهد. دولت باید گفتمانی ملی را رهبری کند که بخش‌ها را متحد سازند نه اینکه آ‌ن‌ها را بر اساس سن‌ از هم جدا کند.

 

دولت باید به جای فکر کردن به کاهش هزینه‌هایش به گسترش برنامه‌ای بپردازد که مهارت‌های نیروی کار سالخورده را به طور منظم ارتقا دهد و این اطمینان را بدهد که همگی ما از افزایش طول عمرمان سود می‌بریم. اولین گام این است که سیستمی را طراحی کند که برای مرخصی‌ها تا سه سال حقوق پرداخت کند و به مردم فرصت دوم را برای آموزش و تحصیل در مدارج بالاتر را بدهد تا دوباره با مهارت بیشتر به همان شغل ادامه دهند و یا شغل خود را تغییر دهند. در کتاب "ساخت بشر" نوشته‌ی لیندا گراتون و اندرو اسکات این موضوع مطرح شده است که این سیاست‌گذاری برای زنانی که خاطر دیدگاه منسوخ و قدیمی مبنی بر گرفتن هر نوع مرخصی در کار غیرمنطقی و خارج از عرف است، با تبعیض مواجهند، بسیار موثر است.

 

اعطای مرخصی با حقوق برای مردان نیز لازم است تا طول عمر مردانی که 60 سال کار کرده‌اند نیز افزایش یابد و مدتی را به استراحت بپردازند. مترجم: نیرا منتخبی، منبع: گاردین، تاریخ: 11 سپتامبر 2016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.