Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

نماینده‌ی سازمان ملل: با سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از مهاجرت کشاورزان به زاغه‌نشین‌های شهر جلوگیری کنید

 

نماینده‌ی سازمان ملل اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی امری ضروری برای کاهش مهاجرت میلیون‌ها کشاورز درمانده از مزارع به زاغه‌نشین‌های شهری و همچین کمک به کاهش فقر و تقویت اقتصاد کشورهای در حال توسعه است.

سه چهارم از فقیرترین و گرسنه‌ترین مردم جهان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و این بخش‌ها اغلب توسط دولت‌ها نادیده گرفته می‌شوند. مزرعه‌داران کوچک بیش از 80 درصد از غذا را در آسیا و صحرای آفریقا را تامین می‌کنند و 2.5 بیلیون نفر در سراسر جهان به طور مستقیم متکی به درآمدشان از مزارع کوچک هستند. توسعه‌ی جوامع نیازمند تلاش فراوان برای کمک به این مناطق است تا به زندگی مناسب و برخورداری برسند و از گرسنگی رهایی و به زندگی امید پیدا کنند.

بسیاری از دولت‌ها و متخصصان فکر می‌کنند که توسعه و پیشرفت تنها به معنای شهرسازی و رشد خدمات و صنایع است. بیش از 50 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر در شهرها زندگی می‌کنند که بر اساس گزارش بانک جهانی از سال 1960 تاکنون 33 درصد افزایش داشته است. رئیس بخش تحقیقاتی صندوق بین‌المللی توسعه‌ی کشاورزی می‌گوید: نگرانی من این است که کشورها در ابتدای امر بخش روستایی را نادیده بگیرند. در واقع بخش بزرگی از افراد فقیر و بیکار در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. دولت‌ها مردم فقیر را به زاغه‌نشین‌های کلان‌شهرها صادر می‌کنند و این در واقع شکست در سیاست‌گذاری‌هایشان است.

گزارش صندوق بین‌المللی توسعه‌ی کشاورزی به مطالعه‌ی 60 کشور پرداخته و دریافته است که رشد اقتصادی تنها برای مواجه شدن با فقر روستایی کافی نیست. دولت و مشاغل مختلف در این مورد باید سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری کنند. کشورهایی هستند که مناطق روستایی خود را توسعه‌ داده‌اند مانند چین، ویتنام، اندونزی، اکوادور، کامرون، مالاوی، موزامبیک و اتیوپی. سال گذشته رهبران جهان به برنامه‌ی بلندپروازانه‌ای برای از بین بردن فقر و گرسنگی تا سال 2030 متعهد شده‌اند.

اما این اهداف به دست نخواهند آمد مگر اینکه دولت‌ها و بخش خصوصی بیش از پیش در فناوری، ارتباطات و احداث جاده‌های مناسب به سمت روستاها سرمایه‌گذاری کنند و در عین حال هم به مزرعه‌داران کوچک کمک کنند تا به خواسته‌های خود در افزایش جمعیت روستایی برسند و تجارت بزرگ غذا را برایشان فراهم کند. ناوانز می‌گوید تغییر در مناطق روستایی به خودی خود رخ نمی‌دهد بلکه یک انتخاب است. وی اولین کسی است که هفته‌ی گذشته جایزه غذای آفریقا را از آن خود کرد و تلاش کرده است تا کشاورزی را در آفریقا تغییر دهد.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع:‌ رویترز، تاریخ: 14 سپتامبر 2016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.