Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

داده کاوی کشاورزی

1aagridata

آیا داده های باز (داده کاوی) می تواند از کمبود مواد غذایی در جهان جلوگیری کند؟

با جهانی که تا سال 2050 بیش از ده میلیارد نفر جمعیت خواهد داشت،کشاورزی مدرن و پیشرو به فکر راه حل های سازگار با محیط زیست برای تامین مواد غذایی با استفاده از داده کاوی افتاده است.

در شرایطی که جهان از هفت میلیارد دهان باز برای بلعیدن به سمت عدد ده میلیارد می رود نیاز به افزایش 70 درصدی تولید مواد غذایی به صورت اجبار در می آید.

ابتکار بزرگی که کشورهای عضو G8و 120 دولت و سازمان در سراسر دنیا انجام داده اند راه اندازی و حمایت از داده های باز و داده کاوی در حوزه کشاورزی و برای موضوع تغذیه و نظام تشویق کشاورزان برای قسمت کردن و به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود یادگیری از اطلاعات دیگر کشاورزان است..به گفته مارتین پار مدیر مرکز global open data for agriculture and nutrition(godan)  استفاده از داده ها تنهادراع مواجهه با بحران کمبود غذای جمعیت رو به رشد جهان است و معتقد است جهان به یک انقلاب جدید در کشاورزی از طریق انقلاب داده ها نیاز دارد.

موسسه پار paarو سایر طرفداران ایده گردش داده ها (داده های باز) از انتشار کامل 8000 مجموعه داده توسط وزارت محیط زیست ،محصولات غذایی و امور روستایی استقبال کردند.

گزارشات نشان می دهد استفاده از نظام داده ها برای تواید دانش و اطلاعات بوسیله داده کاوی ،ترکیب و قطع دادن با داده های دیگر مثل اطلاعات آب و هوا یا تصویر برداری ماهواره ای در سلامت گیاهان بسیار موثر خواهد بود.

GODANظرفیت های ممکن تجربه های داده کاوی کشاورزی سطح جهان را منتشر کرده است.به عنوان مثال دولت هند با استفاده از داده های تصاویر ماهواره ای با هجوم موش ها به مزارع مقابله می کند.همچنین کشاورزان کلمبیایی و سیاستگذاران آمریکایی برای افزایش بهره وری آب آبیاری زمین های زراعی برای پیش بینی مقدار مصرف و هشدار برای ذخایر موجود از مدل های داده کاوی استفاده می کنند.

پیش بینی آفات

آکسفورد شاید CABIدر انگلستان با دولت ها و سازمانهای متعدد کشاورزی در سراسر جهان در آفریقا،امریکا،اروپا و استرالیا کار می کند.CABIهمیشه دریافت داده ها و اطلاعات برداشت و تولید شده در بازه زمانی دو ماهه اخیر است که آن ها را با داده کاوی به سرویس های آنلاین تبدیل کند و در اختیار کشاورزان در سراسر جهان قرار دهد.

خدمات اطلاعاتی PLANTWISEرایگان است و از تحلیل داده های آفات گیاهی و تجربیات ثبت شده بیش از صد سال اخیر است. ارایه مشاوره های دایمی وفعال در برخورد با هرگونه تهدید محصولات کشاورزی با پیشنهادات اقدامات طبیعی انجام می شود و استفاده از آفت کش های شیمیایی را به عنوان آخرین راه حل می شناسد .

گام بعدی ترکیب این داده ها با اطلاعات آب و هوا و همچنین مطالعات میدانی در مزارع و زمین هاست.اینها اجمالا راه حل های مورد استفاده در plantwise و بانک دانش CABI است.

هولمز ،رییس CABIمی گوید:در کنیا پروژه ای با استفاده از ترکیب داده هایی که از آسیب پذیری محصولات در مقابل آفات داشتیم با اطلاعات آب و هوایی ماهواره ای اجرا کردیم که اعلام خطر پیش از ایجاد بحران های زراعی ممکن بود.

یک سیستم هشدار دهنده تحلیل و داده کاوی ترافیک و مدل تابش خورشید هم برای مقابله با سطوح مختلف تهدیدهای زمین های کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دارد.

خدمات این سیستم ها از آموزش روش های بهینه تر در کشاورزی برای مقابله با آفات اعم از هرس درختان و بوته ها و سالم سازی و بهداشت مزرعه شروع وتا مشاوره در مورد آفت زداهای شیمیایی به عنوان آخرین راه حل ادامه دارد.

موسسه CABIبا ارایه سرویس های داده کاوی کشاورزی بر روی اپلیکیشن های تلفن همراه خدمات فوق العاده ای را ارایه می کند و سعی در ورود به بازارهای جدید و در حال ظهور داردو در کنفرانسی اعلام کردند برای طرح های مطالعاتی و توسعه ای تفاهم نامه ای با دانشگاه ژجیانگ برای کنترل ملخ در چین منعقد کرده اند.

هولمز گفت :چین چین بعد از توجیه شدن در رابطه با نتایج حاصل از داده کاوی موافقت کرده استفاده از آفت کش های شیمیایی مبارزه با ملخ ها را به اندازه چشمگیری کاهش دهد.ما امیدواریم با داده کاوی و قطع دادن داده های plantwise با اطلاعات آب و هوایی ماهواره ای و با تحلیل الگوهای خیزش و حرکت حشرات با استفاده از تصاویر ماهواره ای بتوانیم توصیه های پیشگیرانه موثری متناسب با موقعیت جغرافیایی هر منطقه ارایه دهیم تا استفاده از آفت کش های شیمیایی حداقل شود.

نقشه برداری کشاورزی

سرمایه گذاران همیشه برای تصمیم گیری های اقتصادی به صفحات کامپیوترشان زل زده اند و اوضاع را رصد می کنند و اکنون به لطف وجود داده های کشاورزی و داده کاوی ها،تفاوتی بین حوزه کشاورزی و حوزه های دیگر برای سرمایه گذاری نیست.

چارلز ،رییس مرکز تحقیقات نقشه های کشاورزی map of agriculture اعلام کرد که خدمات داده کاوی این مجموعه با ترکیب داده های انگلستان و داده های بین المللی،اطلاعات مناطق مولد و حاصاخیز کشاورزی در سراسر جهان را برای انواع کشت ها و محصولات در دسترس سرمایه گذاران قرار می دهد.

وی گفت به دلیل فرصت های طلایی خاک های حاصلخیز ،کشاورزی یک فرصت سرمایه گذاری جذاب است که تا به حال به دلیل نبود اطلاعات مورد توجه سرمایه گذاران قرار نگرفته است.

با ارایه لایه های مختلف اطلاعات و داده کاوی های انواع محصولات کشاورزی در سایت های مذکور ،سرمایه گذاران می توانند اطلاعات مربوط به نرخ بازگشت سرمایه خود را هم دریافت کنند.در حال حاضر گستره کوچکی از این خدمات در دسترس عموم قرار دارد ولی ما امیدواریم که بتوانیم داده ها و نتایج داده کاوی های کشاورزی را که به کمک نقش آفرینان بخش کشاورزی و خود کشاورزان بدست می آوریم را در ازای حق اشتراک سالیانه به سرمایه گذاران ارایه دهیم.

الگوی مشارکتی

الیزابت فیشر ،مدیر پروژه جهانی رشد خوب sygenta global good growth plan می گوید در بیشتر پروژه ها با الگوی مشارکتی پیش می رویم.کشاورزان و فعالین کشاورزی در بیش از 800 مزرعه در 41 کشور جهان در حال اشتراگ گذاری داده ها و اطلاعات با یکدیگر و استفاده از تحلیل ها و داده کاوی ها از اطلاعات دانه های گیاهان تا شرکت های آفت کش های شیمیایی هستند.

نتایج داده کاوی ها و گزارشات ما فرصت مقایسه عملکرد و بازده هکتاری و همچنیمن مصرف بهینه آب و آفت کش ها را برای کشاورزان فراهم می کند.

کشاورزان هم شریک و هم مشتری ما هستندولی ماامیدواریم در آینده از طریق همکاری با اشخاص ثالث این تجارت نوآورانه را گسترش دهیم.همچنین ما در حال طراحی مکانیسم برداشت اطلاعات و ترکیب داده های آب و خاک و هوا جهت داده کاوی های پیچیده تر و مقایسه و استفاده بیشتر برای کشاورزان هستیم.

امیدواریم که این شبکه که مبتنی بر داده های کشاورزان همکار و شریک فعلی است بتواند با همکاری با کشاورزان دیگر با ترکیب داده های بیشتر و داده کاوی های پیچیده تر مدل های بهینه تری ارایه کند.

انقلاب کشاورزی که کارشناسان غذا به دنبال آن هستند که تولید 70 درصد مواد غذایی بیشتر برای 35 سال آینده را محقق کند بدون همکاری و داده یابی و اشتراک داده های کشاورزان و داده کاوی های منتج از آن ممکن نیست.

-این مقاله در 4 سپتامبر 2015 ویرایش مجدد شده.

-در این مقاله در بسیاری موارد از ترکیب open dataدر معنای ترکیب datamining استفاده شده .دلیل هم وجود ظرفیت های قانونی و حمایتی مفصلی است که دولت فدرال ذیل این عنوان تعریف کرده است .(مترجم: حامد اکبری)

Www.theguardian.com

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.