Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

راهنمای چارچوب ائتلاف حامی

مجتبی نیک فرجام: چارچوب ائتلاف حامی ACF  یک چارچوب سیاست سازی برای مقابله با مشکلات سیاستگذاری عمومی است (Sabatier and Jenkins-Smith 1988, 1993, 1999).زمانی که درمورد هدف و مجادلات فنی مربوط به بازیگران متعدد از سطوح مختلف دولت، گروه‌های ذی نفع، نهادهای پژوهشی (مؤسسات تحقیقاتی) و رسانه‌هااختلاف نظر وجود دارد، چارچوب ائتلاف حامی همانند یک دریچه ای برای درک و توضیح باور و تغییر سیاستی عمل می‌کند. (Hoppe and Peterse 1993). ACF اثبات کرده است که یکی از چارچوب‌های سودمند سیاست گذاری عمومی است.

 از زمان آغاز به کار ACF در 1988، ده‌ها مورد مطالعات موردی و نشریات ثبت شده است. آخرین نمونه‌ها در جدول 9. 1. 1 ذکر شده است. اکثر برنامه‌های کاربردی با سیاست گذاری انرژی و زیست محیطی در ایالات متحده، کانادا و اروپا (به عنوان مثال، آلودگی هوا، دریایی / سیاستگذاری ساحلی، سیاستگذاری آب، نفت / مواد معدنی، و تغییرات آب و هوایی) برخورد پیدا می‌کنند. اما محققان به طور فزاینده ACF را به مناطق سیاستی خارج از سیاستگذاری انرژی و زیست محیطی به کار بسته‌اند (به عنوان مثال، خشونت خانوادگی، سیاستگذاری دارویی، و بهداشت عمومی). همچنین شمار پژوهشگرانی که ACF را در مسائل و موضوعات آسیا، آفریقا، استرالیا و آمریکای جنوبی به کار بسته‌اند هم رو به افزایش است.

با وجود برنامه‌های کاربردی در سراسر جهان از ACF در زمینه‌های گوناگون سیاستی، ما نیاز به یک نسخه قابل هضم تر از ACF را برای مدیران دولتی و خصوصی را مشاهده می‌کنیم. این فصل یک راهنمای میدانی را به ACF فراهم می‌کند. این متن برای افرادی بدون داشتن زمینه علم سیاست با سیاست گذاری عمومی قوی که علاقه مند به بکارگیری رسمی و غیر رسمی ACF هستند، تا نگاهی نقادانه داشته باشند درمورد، یا برای کمک به درک و توضیح، فرآیندهای سیاستی، نوشته شده است. البته ما در اینجا یک نسخه کوچک‌تر از ACF را شرح خواهیم داد و برای شرح مفصل‌تر از آن بهتر است به ساباتیر و جنکیز اسمیت رجوع نمود (1988; 1993; 1999).

به منظور مطالعه کامل متن فایل پیوست را دانلود نمایید

Attachments:
Download this file (ائتلاف.pdf)ائتلاف.pdf[ ]858 kB

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.