Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

سیاستگذاری و تاثیرات انقلاب دیجیتالی بر محیط های کاری

مایکل آزبورن از اساتید به نام دانشگاه آکسفورد در حوزه فناوری اطلاعات و یادگیری ماشینی می باشد. طی مصاحبه ای به نقش چشمگیر توسعه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی در یادگیری ماشینی اشاره می کند.

به زعم وی توسعه های صورت گرفته در حوزه یادگیری ماشینی تاثیرات زیادی بر پیشرفت بشری داشته است.

او به طور خاص به معرفی الگوریتمی می پردازد که می تواند نقش به سزایی در تصمیم گیری های دقیق و ماهرانه داشته باشد که خود می تواند در آینده ای نزدیک جایگزین نقش انسان در تصمیم گیری ها گردد.

وی در تحقیقاتش از داده های متعدد و به طور خاص از مجموعه داده های ایالات متحده امریکا با 702 طبقه شغلی بر اساس ویژگی های شغلی هر یک استفاده کرده است. نتایج این تحقیقات حاکی از آنست که حدود 47 درصد مشاغل کنونی در 20 سال آینده در خطر خودکارسازی قرار می گیرند.

وی همچنین به نقش سه عنصر خلاقیت، هوش اجتماعی و نگرش به عنوان تگناهای خودکارسازی اشاره کرده و با بیان مثالهایی آنها را تشریح می کند.در ادامه وی به بررسی تحقیقات وزارت کار آلمان پرداخته و نتایج تحقیقات خود را تنها برای بخشی از مشاغل با توجه به نقش سه عنصر خلاقیت، هوش اجتماعی و نگرش مطرح می کند.

مایکل آزبورن معتقد است فناوری در سه سطح بر مشاغل تاثیر گذار است:

دسته اول مشاغلی که بر اثر فناوری جایگزین می شوند، دسته دوم مشاغلی که بواسطه فناوری تغییر پیدا می کنند و در نهایت دسته سوم مشاغلی که با رویکرد فناوری ایجاد می گردند.

او با اشاره به کتاب جدید یکی از اقتصاددانان آکسفورد تونی اتکینسون فرضیه تاثیرات نابرابری حاصل از تکنولوژی را نیز مورد بررسی قرار می دهد. البته وی معتقد است این نابرابری الزاما از مشکلات تولید ثروت نبوده و در حقیقت از مشکلات توزیع آن است.

وی نقش سیاستگذاران رادر پاسخگویی و آمادگی در مقابل نابرابری حاصل از تکنولوژی مورد بررسی قرار داده و سه حوزه را خاطر نشان می سازد که شامل توزیع کارهای باقی مانده و سیاستهای کاری مدیریت آن، اصلاح شرایط احراز و نمایه آموزشی که در این راستا لازم است سیاستهای حوزه آموزش متاثر گردد و در نهایت تبعات اجتماعی و اقتصادی ناشی از مسایل نابرابری می باشد.

به عنوان یک سیاستگذار لازم است ابتدا مهندسی مسئله با شناسایی سایر حوزه های متاثر آغاز شده و راهکارهای مقابله با آنها ارزیابی گردد. این راهکار را طی دوره های متمادی مورد بررسی قرار داده تا تبعات نابرابری اجتماعی و اقتصادی حاصل از فناوری کاهش یابد.

در انتها وی مجددا به نقش توزیع اشاره کرده و اذعان می کند که با داشتن یک نظام آموزشی برترالزاما نمی توان به پرورش افرادی شایسته برای احراز مشاغل جدید دست یافت و اینجاست که با این سوال مواجه می شویم که آیا ثروت تولید شده به صورت عادلانه میان اقشار متعدد جامعه توزیع شده است؟

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.