Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

زوجی با اولین ازدواج بیت کوینی جهان تاریخ‌ساز شدند

 

عصر مجازی جدیدی در ایالات‌متحده فرارسیده است. اولین عروسی بلاک چین در یکشنبه 5 اوت (2014) در کنفرانسی درباره بیت کوین در دیزنی ورلد اورلاندو، فلوریدا برگزار شد. این ازدواج بدون دخالت هیچ نهاد مذهبی و یا دولتی انجام گرفت و ثبت گردید و به‌جای آن به یک محل ثبت عمومی آنلاین،بلاک چین (Blockchain) بیت کوین، ارسال شد.
زنجیره بلاکی پایگاه داده‌ای امن و غیرمتمرکز است که به تراکنش‌ها اجازه می‌دهد توسط دیگر کاربران دیده شوند. این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد که پول‌های مجازی مانند بیت کوین یا اسناد خاص و پیام‌هایی که در پایگاه داده قرار دارند را به دیگر کاربران ارسال کنند. بلاک چین شفافیت کامل بر تمام تراکنش‌های کاربر را ارائه می‌کند.
دیوید ماندروس و جویس بایو که پیش‌ازاین در یک مراسم قانونی ازدواج‌کرده بودند، با ارسال ازدواج خود به بلاک چین تاریخ‌ساز شدند. این ازدواج توسط شبکه مجازی لیبرترین liberty.com ، که بنیان‌گذار و مدیر آن جفری تاکر بر اجرای مراسم نظارت می‌کرد، به‌صورت زنده پخش شد.
پیام ثبت‌شده این زوج در بلاک چین می‌گوید که "در خوشی و غم تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند، جون بلاک چین جاودان است". داماد در یک مصاحبه به تاکر گفت که او ازدواج را یک قول می‌داند تا یک قرارداد.
در طی مراسم تازه عروس و داماد 0.1 بیت کوین معادل (32.5 دلار آمریکا) را توسط یک خودپرداز بیت کوین سوزاندند تا سوگند ازدواج خود را به پایگاه داده ارسال کنند.
بعد از گفتم عبارت سنتی "قبول می‌کنم" این زوج کد QR تراکنش خود را (به‌عنوان نمادی از پایداری سوگندهایشان تا زمانی که اینترنت وجود دارد) نمایش دادند.
ماندروس در یک بیانیه خبری گفت: ما باور داریم که عشق و ازدواج ما مانند بلاک چین جاویدان است و رابطه ما توسط حکومت‌ها یا کلیسا تعریف نمی‌شود. بنابراین تقدیس تعهدمان به هم در بلاک چین در برابر دوستانمان بسیار برای ما ارزشمند است."
ماندروس مدبر عامل RedboxJewels.com ، یک فروشگاه آنلاین که به مشتریان امکان خرید جواهر با بیت کوین را می‌دهد، است. وی همچنین مشاور Bitnation، بک شرکت خدمات تمرکززدایی تازه تأسیس است. این شرکت اجازه می‌دهد تمام انواع قرارداد، از وصیت‌نامه و طلاق‌نامه گرفته تا قرارداد پیش از ازدواج و قراردادهای تجاری، در بلاک چین ذخیره شوند.
با استفاده از یک قرارداد هوشمند یک زوج می‌توانند سند ازدواج خود را آپلود کرده و آن را با یک کیف پول بیت کوینی مشترک، که از قبل بندهایی که در صورت وقوع شرایط خاص در آینده به‌صورت خودکار انجام می‌شوند را مشخص می‌کند، پیوند دهند.
مت گلیلند یکی از شرکت‌کنندگان در عروسی بلاک چین و هماهنگ‌کننده برنامه در Liberty.me در مصاحبه‌ای با PanAm Post عروسی را "ازدواج ایده آل‌ها" توصیف کرد.
" {این‌ها} دو نفر هستند که بسیار عاشق هم‌اند (وقتی داماد و من درباره همسرش حرف می‌زدیم او می‌درخشید) و به جهان اعلام می‌کنند که برای ثبت تعهدشان به هم به هیچ اجازه‌ای نیاز ندارند. جفری تاکر سخنرانی فوق‌العاده کرد و مطمئناً مجرای اشکی چند نفر را به جریان انداخت. صرفاً پیمان‌ها (نه قرارداد) در بلاک چین ثبت‌شده‌اند، اما این نمادی مهم از تعهد آن‌ها به هم و به نبرد برای آزادی است".
گیلیلند اضافه کرد که او باور دارد این ازدواج گامی مهم بود: "در سال‌های آینده، ما قراردادهایی واقعی و قابل‌اجرا بین زوج‌های عاشق خواهیم داشت که در بلاک چین ثبت‌شده‌اند."
سیاست ازدواج
عروسی یکشنبه نه‌تنها پیشرفت‌هایی فناوری که توسط بلاک چین فرصت ظهور یافته‌اند را نمایش داد بلکه بحث در مورد نقش دولت در ثبت، اجرا و الزام قراردادهای بین افراد را تعمیق کرد.
تاکر می‌گوید اگر دولت کنترل نهاد ازدواج را رها کند، این پیشرفت‌ها بسیاری از مشکلات زناشویی را حل می‌کنند. بنا بر نظر این نویسنده و کارآفرین، روابط خصوصی افراد باید با قوانین خصوصی و توافقات داوطلبانه مدیریت شوند. اختلاف‌ها (که همیشه وجود خواهند داشت)
می‌توانید بین داروهای خصوصی مذاکره شوند.
در ستونی در سایت liberty.com تاکر توضیح می‌دهد که در جهانی که ما امروز زندگی می‌کنیم، زوج‌هایی که می‌خواهند ازدواج کنند باید از موانع بوروکراتیک متعددی عبور کنند.
او می‌نویسد: "انتقال توافقات به بلاک چین پیمان‌ها را از سیستم دادگاه، سیستم سیاسی؛ جغرافیای قضایی، و به‌طورکلی بخش سوم (که دولت هم در میان آن‌ها قرار می‌گیرد) جدا می‌کند. این شکلی از خصوصی‌سازی ازدواج خودتان است که آن را از بخش عمومی به قلمرو تصمیم‌گیری خصوصی (دو فردی که درواقع باعث می‌شوند ازدواج اتفاق بیفتد) جایی که به آن متعلق است، منتقل می‌کند.

ترجمه: حامد قلی زاده

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.