Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

تا سال 2021 ربات‌ها 6 درصد از شغل‌های آمریکا را حذف خواهند کرد!

تا سال 2021 ربات‌ها 6 درصد از شغل‌ها را حذف خواهند کرد که این کار در مورد نمایندگی خدمات مشتری و متعاقب آن در رانندگی تاکسی‌ها و کامیون‌ها رخ خواهد داد. این ربات‌ها یا عاملان هوشمند، سیستم هوش مصنوعی قدرتمندی را ارائه می‌کنند که می‌تواند رفتار انسان را درک کرده و از طرف آنان تصمیم‌گیری کند.

فناوری‌های حاضر در این زمینه شامل دستیاری مجازی ربات‌هایی مانند آلکسا، کورتانا، سیری، گوکل نو و همچنین چت بوتز و سیستم‌های روباتیک خودمختار هستند. در حال حاضر این ربات‌ها بسیار ساده هستند اما در طی 5 سال آینده در تصمیم‌گیری از طرف انسان در شرایط پییچیده، بهتر عمل خواهند کرد و در سطح وسیعی مانند رانندگی در خودروها عرضه خواهند شد.

این ربات‌ها همچنین برای شرکت‌هایی که به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستند، نیز مفید است. فناوری هوش/ شناخت مصنوعی، جایگزین‌ شغل‌ها خواهد شد که مهم‌ترین اثر آن در صنعت حمل و نقل، لوجستیک و خدمات مشتری خواهد بود. قیام اجتناب‌ناپذیر ربات‌ها هم‌آکنون آغاز شده است و در یک تحقیق اینترنتی 45 درصد از بزرگسالان گفته‌اند که تاکنون حداقل یکی از این ادوات دیجیتال را استفاده کرده‌اند. عامل‌های هوشمند می‌توانند به تقویم، اکانت‌های ایمیل، هیستوری جستجوی افراد در اینترنت، موزیک‌هایی که گوش می‌دهند و رسانه‌هایی که استفاده می‌کنند، دسترسی پیدا کنند.

عامل‌های مجازی با استفاده از این اطلاعات می‌توانند همکاری بسیار مناسبی ارائه دهند که برای مغازه‌ها و بانک‌هایی که می‌خواهند خدمات بهتری به مشتریان عرضه کنند، بسیار با ارزش است. برای مثال تصور کنید زنگ در به صدا می‌آید و یک جفت کفش ورزشی نو با رنگ و مدل و سایز مناسبتان برای شما ارسال شده است تا جایگزین کفش‌های کهنه‌ی شما شود.

ولی شما آن‌ها را سفارش نداده‌اید. بلکه پیشکار هوشمند شمار این کار کرده است!‌ سوالی که اکنون مطرح است این است که چه بر سر تمامی راننده‌های کامیون و تاکسی‌ای که شغل خود را از دست می‌دهند، می آید؟ پاسخ این است که شاید برای آنان مشاغل جدید تعریف شود تا در سیستم ماشین‌های خودکار کار کنند اما با این حال نیازمند به کسب مهارت‌های جدید خواهند بود. شش درصد در واقع رقم بزرگی است. در اقتصاد، این رقم شغل تمام وقت ایجاد نمی‌کند و مردم توانایی یافتن شغل جدید را از دست می‌دهند.

پس در آینده‌ی نزدیک با مردمی مواجه خواهیم بود که شغل می‌خواهند و درگیر یافتن شغل هستند زیرا که روند مشابهی برای شغل‌هایی که در گذشته پول‌ساز بوده‌اند مانند بانکداری، خرده‌فروشی و مراقبت و سلامت افراد در حال رخ دادن است و این یک هشدار زودهنگام برای آغاز وزیدن باد تغییرات در آینده است. مطالعات نشان می‌دهد که افزایش نرخ بیکاری رابطه‌ي مستقیمی با کم‌تر شدن فعالیت‌های خیریه و افزایش جرم و استفاده از مواد مخدر وجود دارد. در طی زمان در فضاهای شهری کاهش استخدام، منجر به شروع اعتراضات و شورش‌های اجتماعی می‌شود.

چالشی که کنترل خودکار و هوشمند به وجود آورده، هنوز در سطح سیاست‌گذاری جدی گرفته نشده است. سیاست‌مداران شاید 5 تا 10 سال دیگر مردم به گرفتن مدارک دانشگاهی و آموزش مهارت‌های فنی تشویق کنند که بسیار دیر خواهد بود و کارگرانی که بسیاری از آنان مهارت‌های فنی ندارند کمتر و کمتر شغل پیدا خواهند کرد.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع:‌ گاردین، تاریخ: 14 سپتامبر 2016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.