Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

استفاده از یادگیریِ ماشینی در پیش‌بینی و سیاست‌گذاری

در بسیاری از حوزه‌های سیاست‌گذاری، باید از یادگیری ماشینی استفاده شود و در واقع روشی است که در آن با ورود داده‌های فراوان به ماشین، می‌تواند الگوریتم بسازد و بر اساس این الگوریتم‌ها پیش‌بینی کند که بسیار دقیق هستند.

دیدگاه عمومی بر این باور است که با تزریق حجم بالایی از داده‌ها می‌توان به یک سیستم، آموزش داد و نرم‌افزار با تحلیل مثال‌ها یاد می‌گیرد که کدام ویژگی‌ها در پیش‌بینی موثرترند و پس از یادگیری می‌تواند گروه‌های مختلف را مطالعه و گروه‌هایی که در خطر هستند را شناسایی کند. این ماشین‌ها با تخصیص‌ بسیار دقیق هزینه‌های دولت در بخش‌های عمومی، می‌توانند دولت را از صرف هزینه‌های بیهوده نجات دهند و قبل از اینکه بسیار دیر شود، اقدامی انجام دهند. سیستم‌های دستی می‌توانند تا حدود 30 درصد درست پیش‌بینی کنند. اما یادگیری ماشینی که از الگوریتم استفاده می‌کنند تا 80 درصد درست پیش‌بینی می‌کنند.

از این ماشین‌ها در بخش‌های دیگر مانند پزشکی برای پیش‌بینی بیماری در افراد جوان بر اساس آزمایش خون استفاده می‌شود. اما نکته‌ی مهم در استفاده از این ماشین‌ها این است که مردم می‌خواهند بدانند تصمیمات چگونه گرفته می‌شوند. اتحادیه‌ی اروپا نیز معتقد است مردم این حق را دارند که در مورد تصمیمات گرفته شده بر اساس الگوریتم توضیح بخواهند. اما بخش خصوصی تمایلی به افشای این اطلاعات ندارد. از موانع دیگر در استفاده از یادگیری ماشینی تطبیق‌پذیریِ کُند این دستگاه‌هاست و از طرف دیگر دست یافتن به اطلاعات کافی برای یک پروژه می‌تواند دشوار باشد. همچنین تلفیق اطلاعات محرمانه یا اطلاعاتی که باعث افشای هویت افراد شود نیز از دیگر خطرات استفاده از این ماشین‌ها است و در برخی موارد نیز استفاده از این دستگاه‌ها ممکن است غیر اخلاقی باشد.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع اکونومیست،تاریخ 20 آگوست 2016

يونسکو: تحريم ها باعث افزايش توجه ايران به تقويت علوم و فناوري هاي بومي شد

boomi

یونسکو در تازه ترین گزارش خود درباره وضعیت علمی و فرهنگی کشورهای مختلف، تحریم های شدید علیه ایران را عامل توجه مقامات ایرانی به گسترش و تقویت علوم و تولیدات علمی داخلی و استفاده از آن در فناوری های بومی دانست.

ادامه مطلب: يونسکو: تحريم ها باعث افزايش توجه ايران به تقويت علوم و فناوري هاي بومي شد

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.