Login Register

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
نام کاربری
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
پست الکترونیکی *
تکرار پست الکترونیکی *

گسترش طرح مالیاتی چین کاهش هزینه‌های کسب و کار را هدف قرار داده است

 

دومین اقتصاد بزرگ جهان در حرکت آهسته‌ی رشد و توسعه‌ی خود، به اصلاحات سخت و شدیدی جهت انتقال از اقتصاد تولید محور به سمت اقتصاد بر مبنای خدمات دست زده است. در ابتدا دولت با آزمایش مالیات بر ارزش افزوده در سال 1979 آغاز کرد و اعمال مالیات بر بخش‌های خاص را در سال 2012 به انجام رساند. چهار بخش آخر یعنی ساخت و ساز، مالی، دارایی و خدمات طولانی مدت که عبارتند از غذا و مشروبات الکی، خدمات درمانی و صنایع گردشگری نیز قانون مالیات بر ارزش افزوده را آغاز کردند. مالیات بر شغل مستقیما از کسب و کارها مالیات اخذ می‌کند. در حالی که مالیات بر ارزش افزوده که گاهی مالیات بر کالاها و خدمات خوانده می‌شود را در نهایت مشتری پرداخت می‌کند و بار شرکت‌هایی که با افزایش هزینه و کاهش پیشرفت مواجه هستند، را کم می‌کند. مصرف‌کنندگان سطوح مختلفی از مالیات بر ارزش افزوده را بر اساس صنعت مورد نظر پرداخت می‌کنند. بیشتر بخش‌های خدماتی، مالیات بر شغل با نرخ 5 یا 3 درصد را پرداخت می‌کردند. دولت چین امیدوار است که امسال با این اصلاحات، بار مالیاتی را تا بیش از 77.23 بیلیون دلار کاهش دهد. این کار بخشی از اصلاحات وسیع‌تر با هدف حذف قوانین زائد و دست و پاگیر و کاهش نقش دولت در مشاغل مختلف انجام شده است تا نیروهای بازار، فضای وسیع‌تری برای شکوفایی و رشد پیدا کنند. میزان کسری چین در سال 2016 به بیش از 3 درصد رسیده است که در سال 2015 این رقم 2.3 درصد بود و این امر به دلیل کاستن از مالیات بر شغل است. دولت‌های محلی که تا پیش از این از درآمد حاصله از مالیات بر شغل سود برده و به آن متکی بودند، ممکن است با این طرح جدید مالیاتی با مشکلات بیشتری مواجه شوند. سود حاصله از مالیات بر ارزش افزوده بین دولت مرکزی چین و دولت‌های محلی به صورت 50 درصد تقسیم خواهد شد. بخش خدماتی چین بیش از 50 درصد از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد.

مترجم: نیرا منتخبی، منبع: رویترز، تاریخ: اول می 2016

تماس با ما

جهت ارتباط با مدیریت، ارسال انتقادات و پیشنهادات و نیز ارسال مقالات و اخبار حوزه سیاست گذاری می توانید با نشانی الکترونیکی زیر تماس حاصل فرمایید .

info@ippra.com

ایپرا تلاش خواهد کرد، در کمترین زمان، به مکاتبات شما پاسخ داده و ترتیب اثر دهد.

درباره ما

 تارنمای «تجزیه و تحلیل سیاست گذاری عمومی» (ایپرا/Ippra) پایگاهی تخصصی است جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقه مندان حوزه سیاست گذاری عمومی که با هدف توسعه و ترویج گرایشات سیاست گذاری در حوزه فرهنگ، سلامت، علم، صنعت و تجارت فعالیت می کند. در این نشانی اینترنتی می توانید خبرهای سیاست گذاری داخل و خارج از کشور را دنبال و نیز مقالاتی در زمینه بهترین نمونه های سیاست گذاری ایران و سایر نقاط جهان را، مطالعه کنید. ایپرا همچنین، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، کلاس ها و مجموعه های کارگاهی مرتبط با این حوزه را برای ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی تضمین می کند.